Archive

סיפורו של ב.פ או פ.ג (הונגריה, רומניה, ישראל וארה"ב)

צ.פ ואחותה נולדו להורים חרשים (וכפועל יוצא אילמים).סיטואציה כמעט בלתי נתפסת, אבל חרף העובדה הזו, שתיהן שומעות, הקימו משפחות מפוארות, למדו לימודים אקדמאיים מתקדמים וכיום הן סבתות.

בראיון הראשוני סיפרה שנולדה בארץ להורים חרשים, האב יליד הונגריה (כיום רומניה), הוא שרד את כל איימי השואה חרף נכותו: הוא היה עובד כפיה בפלוגות העבודה שההונגרים הקימו, היה באושוויץ ושוחרר בטרזינשטאט. בארץ הוא הושם במחנה המעצר בעתלית. עוד סיפר שנולד למשפחה חרדית ושהיו בה 15 אחים ואחיות שמהם לא שרד איש. בגלל מגבלות התקשורת (לא שלט בקריאת שפתיים ולא בשפת הסימנים) קשה היה להשתכנע במאה אחוזים שהצליח למסור פרטים כפי שידע ורצה. כך למשל מסר שלמד טכנאות שיניים. לא קל היה להאמין שחירש שלא שלט בשפת הסימנים מסוגל לכך. בתחילת המחקר ב.פ היה אדם קשיש וחולני ובהמשכו הוא נפטר, כך שקשה היה לאמת את ממצאי הביניים שהושגו.

תחילת המחקר הייתה בהתמקדות בתעודות ישראליות שהיו ברשותה של צ.פ ,בהמשך הושגו עוד ועוד תעודות שכולן העידו על כך שקורותיו בשואה, כפי שמסר עליהם, היו די מדויקים. לאחר אינספור ראיונות טלפוניים עם יוצאי דז' הסתבר שכולם מכירים את ב.פ מתקופת המלחמה ולא לפניה. אושרו דרכם פרטים כגון שהותו באושוויץ, בטרזינשטאט ובמקומות נוספים. כולם ציינו שלמרות החירשות אפשר היה להבין אותו,שהוא היה חזק פיזית וחתיך,שתי נשים ציינו שהוא היה רקדן מעולה.

לאחר מאמצים רבים קיבלנו שתי עדויות מפתח: האחת טלפונית והשנייה פנים אל פנים מאנשים שהכירו אותו ומשפחתו לפני המלחמה. הם אישרו את היותו טכנאי שיניים שלמד אצל ד"ר ישראל בדז', את העובדה שבמשפחתו החסידית היו הרבה ילדים, אך בעיקר נודע לנו שלפני המלחמה הוא היה ידוע כ"נמו" החירש, ושמו לא היה ב.פ אלא פ.ג. כלומר שם משפחתה שונה ממה שמסר לרשויות בארץ ומזה שנשאו בנותיו במשך שנים, למעשה שם המשפחה איתו הגיע לארץ היה שמו הפרטי. לא ברור למה בחר לשנות את שמו וכמובן ישנן השערות שונות בענין. ברגע שנודע שם משפחתו החסידית, אפשר היה למצוא ביתר קלות מסמכים מגיטו דז' וממקומות אחרים, וגם לנסות לבנות עץ שורשים זמני. העובדה שהיה טכנאי שיניים אושרה גם על ידי שני מסמכים פורמליים. במהלך המחקר הצלחנו להבין שהוא ושני אחיו נולדו מאשתו הראשונה של האב יתר אחיו לאשתו השניה (אחותה של הראשונה). בהמשך החקירות נוצר קשר פורה עם אחיין, חסיד, בברוקלין ארה"ב והוא אישר כמה השערות שליוו את המחקר, אלא שכדרכם של חוגים חסידיים, מרגע ששמע ש פ.ג היה חירש, פסק שיתוף הפעולה (אנו משערים מפחד שהדבר יפגע בייחוס).

תוצרים נלווים למחקר:

  • למרות שצ.פ ואחותה הכירו היטב את תכונותיו וכוחותיו של אביהן,בכל זאת מקצת מהפרטים היו צריכים אישור וזה הושג במחקר. פ.ג תואר כאדם חביב שידע ליצור קשר עם אנשים שומעים,ואלו חיפו עליו במחנות המוות והעבודה כדי שמומו לא יתגלה לנאצים.

  • נבנה שלד ראשוני של עץ שורשים שהחל מאפס ענפים והפך לעץ מרשים ,שעשוי לשרת גם את הדורות הבאים.

  • שם המשפחה שנתגלה במחקר והייחוס הרבני שלו (חסידות פאנט בטרנסילבניה)

  • הסיפורים וההשלכות שנודעו במחקר ,עשויים להביא בעתיד למציאת קרובי משפחה החיים בארץ ובחו"ל